Loučíme se s Vladimírem Úlehlou, s dobrým člověkem. Noblesním, laskavým a skromným

imgp2628 JIČÍN –  Dnes ve 13 hodin se v jičínské smuteční obřadní síni rozloučíme se znalcem regionální historie, badatelem, a hlavně s dobrým člověkem Vladimírem Úlehlou. Zemřel ve věku  91 let, ve čtvrtek 29. června 2017 v jičínské nemocnici. Jakkoliv to není dobrá zpráva, kvalitní a respektovaná osobnost  má  na našem webu  své  nezpochybnitelné místo.  Jeho hlas si můžete připomenout na tomto odkazu Dobrých zpráv, kde  najdete i náš vůbec poslední rozhovor u příležitosti devadesátin Vladimíra Úlehly:  http://zpravyceskyraj.cz/uplne-moudry-neni-clovek-nikdy-mini-devadesatilety-badatel/

Medailonek nám laskavě poskytli knihovníci z Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně:

Vladimír Úlehla se narodil 18. ledna 1926 v Praze. Vystudoval obor čeština-filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Učil na několika školách (v Novém Boru, v Kopidlně, v Liberci), v roce 1963 nastoupil na Střední průmyslovou školu do Jičína. Z politických důvodů byl v roce 1970 přeložen na učňovskou drogistickou školu v Hořicích a od roku 1974 až do odchodu do důchodu pracoval jako čerpač v podniku Vodní zdroje Praha-Zličín.

V roce 1990 byl pověřen zpracováním historie událostí z let 1968–1970 na jičínském okrese. Potom se ve své badatelské činnosti zaměřil především na období 1860–1918. Jeho studie vyšly knižně, publikoval v novinách a odborných časopisech, vystupoval na přednáškách a konferencích a podílel se na scénáři k některým dokumentárním výstavám.

Zájem o kulturní a společenské dění v Jičíně ho přivedl do kulturní komise města, významně se zapojil do činnosti Občanského sdružení Lodžie, byl členem i několika dalších sdružení – Jičínské besedy, Spolku občanů a přátel města Jičína, Paměti a svědomí, Pekařovy společnosti Českého ráje. Za svou práci obdržel řadu ocenění, v roce 2007 mu byla udělena Cena města Jičína. Spolek Jičínská beseda mu předal ocenění Jičínská pečeť.  Pro svou životní moudrost a distingované vystupování se stal všeobecně uznávanou morální autoritou.

„Říká se, že knihy dají člověku hodně. Jsem nesmírně vděčná, že jsem měla možnost seznámit se s panem profesorem Úlehlou a mít tu čest být při tom, když se knížky vydávaly. Pana profesora si nesmírně vážím nejen pro jeho znalosti a píli a čtivé vyjádření, ale vážím si ho i pro jeho lidské vlastnosti a mám ho moc ráda,“ řekla ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně Jana Benešová loni při oslavě 90. narozenin Vladimíra Úlehly.

Vladimír Úlehla v edici Jičínsko vydal čtyři knihy: Samotářská dcera Boženy Němcové Theodora (2007), Václav Fejfar, mistr tesařský, starosta města, protektor Řemeslnické besedy, dědeček Václava Čtvrtka(2008), Procházka jičínským hřbitovem (2012) a druhé, doplněné vydání Theodory Němcové (2014). Poslední knižně vydanou monografií Vladimíra Úlehly je kniha Ze starého Jičína: Lohařové, věnovaná jičínským právníkům Františku a Jaroslavu Lohařovým, kterou vydal TomTour, vydavatel Nových novin, na konci roku 2015. Stejný nakladatel vydal v roce 2006 další z jeho knih, Jičín na konci 19. století.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

1 komentář u „Loučíme se s Vladimírem Úlehlou, s dobrým člověkem. Noblesním, laskavým a skromným

  1. MUDr. Lubomír Dlouhý EuSpLM

    Mrzí mne, že jsem se z pracovních důvodů nemohl do Jičína dnes vydat. K citované literatuře bych doplnil ještě ve sborníku Turnovského muzea (neznám bohužel, přesný název) zveřejněnou práci o jičínských sochařích, řezbářích a kamenících Josefu a Karlu Stuchlíkových (můj praděd a děd), za kterou jsem panu profesorovi nesmírně vděčen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *