Ojedinělé centrum přírodních věd otevřou v polovině ledna

hvezdarna JIČÍN – V regionu začne provoz jedinečného zařízení nejen pro pozorování hvězd, ale také pro enviromentální výchovu dětí a přírodovědné akce pro veřejnost.  Centrum přírodních věd vzniklo rekonstrukcí původní hvězdárny na okraji  Jičína. Na opravu za zhruba 13,6 milionu korun  získalo město  dotaci z Operačního programu životní prostředí ve výši 90 procent  z uznatelných nákladů.  Staronová hvězdárna bude pod správou K-klubu, střediska pro volný čas v  Jičíně. Slavnostní otevření pro veřejnost se uskuteční  v pátek 15. ledna od 19 hodin. „Lidé si budou moci prohlédnout hvězdárnu, i  moderní přednáškový sál. Pokud nám bude přát počasí, vyzkoušíme i nový dalekohled. Druhý den, v sobotu 16. ledna bude od 13  do 17 hodin Den otevřených dveří, kdy  si  návštěvníci mohou zrekonstruovanou hvězdárnu prohlédnout. Pro rodiny s dětmi  chystáme tematický program a  při příznivém počasí  budeme pozorovat denní i večerní oblohu. V případě velkého zájmu otevírací hodiny prodloužíme,“ informovala Lenka Vacková, ředitelka K-klubu, pod který centrum patří.  Ve hvězdárně  budou působit   astronomické a ekologické kroužky, jejichž program  mohou zájemci sledovat  na stránkách K-klubu.

Je tam nový sál, broukoviště  i včelí úly

Firma Matex HK s.r.o. rekonstruovala bývalou hvězdárnu  za 12 milionů korun (s DPH)  v létě a puvodni-stav na podzim loňského roku. Dílo odevzdala na konci listopadu. Sousední budovu srovnala se zemí  a postavila tam novou, s přednáškovým sálem s kapacitou až pro  40 osob, který teď mohou využívat i školy. Původní hvězdárnu firma zateplila a vyměnila tam okna. Oproti původnímu plánu byla nakonec obnovena i střecha hvězdárny, která je nyní pochozí. „Dodatkem ke smlouvě došlo k navýšení ceny o téměř 1 milion korun s DPH, díky kterému se podařilo obnovit celou střechu, plot a další věci. Na toto navýšení se nám podařilo získat dotaci taktéž ve výši 90 procent.  Svým způsobem je neuvěřitelné, že se městu podařilo rozsáhlou akci  uskutečnit  v tak krátkém čase včetně  proplacení dotace. Ukazuje to na velmi vysokou manažerskou a organizační schopnost všech zúčastněných,“ pochválil místostarosta města Petr Hamáček. Novou podobu má i okolí hvězdárny, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a na jaře tam rozkvetou záhony pro přírodovědné kroužky. Před Centrem vyrostlo nové parkoviště a příjezdová cesta. Na stavbu a zařízení získalo město dotaci ve výši přes 12 milionů korun z Operačního programu životní prostředí z programu Dotace pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu. O finanční podporu město žádalo Ministerstvo životního prostředí už  v roce 2012, projekt ale zůstal v tzv. zásobníku, ze kterého byl letos na jaře opět vyjmut, hodnocen, a dotaci se podařilo získat.

Hvězdářům poslouží nové technické vybavení

pozvanka-hvezdarna Díky dotaci mohlo být jičínské centrum vybaveno potřebným zařízením  za 1,6 milionu korun. Je tam  nový zrcadlový dalekohled a apochromatický refraktor  (vhodný pro pozorování planet a Měsíce při velkých zvětšeních)včetně vidlicové montáže. Pro další výuku  jsou tam  notebooky, mikroskopy a přírodovědecké vybavení. „Výhodou nového dalekohledu je, že již nebudeme muset pro přístup k němu používat vysoké štafle,“ kvituje Bob Šviha, který se astronomii ve hvězdárně dlouhodobě věnuje. „V letech 2010 – 2012 jsme udělali nejnutnější práce spojené se stabilizací objektu hvězdárny, včetně vybudování vhodného interiéru pod kopulí. Nyní bude v centru zaměstnanec na stálý pracovní úvazek, proto chystáme rozšíření pozorování na více dnů v týdnu a pravidelné odpolední prohlídky Slunce. Centrum bude  celý týden otevřeno  pro školy a jiné skupiny se zájmem o naše výukové programy,“ dodává Šviha. „Navýšení peněz  pro K-klub je necelých 400 tisíc korun na plat správce hvězdárny. Na tento post jsme vybírali z šesti uchazečů. Šéfem Centra přírodních věd v Jičíně bude ing. David Vališka, který má zatím smlouvu na jeden rok. Doposud pracoval v Oblastní charitě a je z Dětenic,“ upřesnil místostarosta P. Hamáček.

(md) a (red)

2 komentáře u „Ojedinělé centrum přírodních věd otevřou v polovině ledna

  1. Jaroslav Krejcar

    Dobrá zpráva, paráda… myslím astronomie se učí až na konci 9. ročníků ZŠ v rámci fyziky. Ví se, zda i ostatní učitelé využijí hvězdárnu zdarma pro rozšíření znalostí o vesmíru ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *