Práce v Zeleném dole ukončila Slavnost Studánky

titulka ČESKÝ  RÁJ   –   Slavnost  Studánky  ukončila  rok trvající práce v přírodní rezervaci Klokočské skály, konkrétně v Zeleném dole na rozcestí u Studánky a na přilehlých turistických stezkách. Znovuzrozené Studánce přišli zazpívat chlapci z pěveckého sboru IUVENTUS, GAUDE ze ZUŠ  v Jablonci nad Nisou pod vedením sbormistra  Tomáše Pospíšila. Program  byl  součástí projektu Péče o biotop žebrovice různolisté v Zeleném dole, který uskutečnili  členové a přátelé spolku Ochrana Klokočských skal za pomoci dobrovolníků z firmy T- mobile a za  podpory Krajského úřadu Libereckého kraje.

Za rok  se povedlo vyčistit Zelený důl od  množství odpadků, které v přírodě zanechávají pozorní návštěvníci.  Koryta  drobných vodotečí  se  dočkala  odstranění větví,  uvolnění přirozeného průtoku vody a  vyhrázkování, které zpevňuje břehy a pomáhá udržet suchou stezku. Nejkritičtější místa stezky pak přikryly  haťové chodníčky, aby návštěvníci mohli přejít suchou nohou a nepoškozovali svahy s porosty chráněné kapradiny žebrovice různolisté. Obnoveny byly také dva křížky, které podle vyprávění pamětníků v Zeleném dole bývaly.

Obnovy se dočkala také historická Studánka, která kvůli  stavu některých kamenů musela být zcela rozebrána. Pak se  dočkala vyčištění a nového vyskládání a dozdění. Provizorní dřevěnou stříšku nahradila  stříška  ze dvou plochých kamenů. Na generální opravu Studánky přispěla firma Toma z projektu Živé studánky a Krajský úřad Libereckého kraje.

Všem, kteří nám pomohli při  náročné práci, děkujeme.

Ondřej Rajcsányi, jednatel OKS, z.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *