Přijďte fandit na půlstoletí Velké ceny judo v Jičíně

judo-ilustracni-snimek JIČÍN – První červnovou sobotu 3. června se koná v jičínském sportovním areálu jubilejní padesátý ročník Velké ceny Jičína judo mužů a žen. Soutěž patří mezi nejdéle trvající sportovní soutěže v Jičíně a vůbec nejdéle trvající v historii československého a českého juda. Posledních pět ročníků je VC Jičína zařazena do seriálu Českého poháru, v němž se objevují i ženy. Start už potvrdily celky  ze Slovenska a Polska, pozváni jsou rakouští borci. Očekává se také  účast medailistů z mistrovství ČR. Ze závodníků Jičína obhajuje vítězství z loňského roku Michal Vaníček.

Judisté uvítají, když je milovníci sportu a juda přijdou povzbudit!

jl

Krátce z historie

V roce 1968, kdy jičínské judo slavilo 15 let své existence, se rozhodlo vedení klubu uspořádat celostátní turnaj mužů. Soutěž prošla různými vývojovými fázemi. Nejprve  tříčlenná družstva, poté soutěž jednotlivců ve 3 vahách, až po dnešní podobu.

„Motivem k pořádání soutěže byla stoupající výkonnost jičínských judistů, ale i snaha o propagaci našeho sportu a města Jičína. Chtěli jsme sem  pozvat nejlepší judisty Československa, přiblížit judo jičínské veřejnosti a propagovat tento sport mezi mládeži. Je možné, že se nám to podařilo, protože Velká cena Jičína se stala soutěží, která má již stálé místo a respekt v programu celostátních soutěží a je vyhledávána nejen kvalitními závodníky České republiky, ale i zahraničními,“ rekapituluje za SKP Judo Jičín Milan Letošník a dodává, že  v Jičíně startovali i medailisté z OH, MS, ME a dalších významných turnajů.  Je podle něj potěšitelné, že v tak kvalitní konkurenci se dokázali výrazně prosadit i domácí borci. Díky častým televizním přenosům je Velká cena Jičína zapsána do povědomí nejen jičínské a české veřejnosti, ale i v zahraničí. Posledních pět ročníku je zařazeno do seriálu Českého poháru a na startu se objevují i ženy. Letošní jubilejní 50. ročník Velké ceny Jičína slibuje znovu vysokou sportovní kvalitu.

Zajímavosti

– v uplynulých 49 ročnících bylo na startu 5 531 závodníků z 25 zahraničních klubů.

* kromě závodníků Československa a České republiky se na startu objevila někdy i opakovaně tato zahraniční družstva: AZS Varšava, AZS Vroclav, Rotation Berlin, Humboldtova universita Berlin, HSG Karl-Marx Stadt,, Dynamo Plauen, HSG Rostock, Hajime Alkmaar, Judoclub Ženeva, DOJO Montauban, Judoclub Torino, Slávia STV Bratislava, Raika Strasswalchen, Judoclub Salzburg, UJZ Mühlwiertel, Luftfahrt Berlin, SW Galnaukirchen, TG Höchburg, PSW Hamburg, BJC Braunschweig, Masaru , Attnang, Slávie Trnava, Judoclub Poprad, Gwardia Wroclaw a Dukla Banská Bystrica

* první přímý přenos Československé televize se uskutečnil v roce 1972. Celkem bylo uspořádáno pět přenosů přímých, desetkrát byl pořízen více než 30 minutový záznam a velmi často byl program VC Jičína zařazen do televizního zpravodajství

– osmý ročník 29.11.1975 byl pozoruhodný tím, že při příležitosti Velké ceny Jičína byl slavnostně otevřen sportovní areál v Jičíně.

– v listině vítězů je zapsáno 178 jmen, z nichž někteří zvítězili i vícekrát

– funkci ředitele soutěže vykonával po celých 50 let Josef Letošník

Nejúspěšnější závodníci:

1. HUBÁLOVSKÝ Jiří Jičín 8 vítězství

2. LETOŠNÍK Milan Jičín 6 vítězství

3. ŘEZNÍČEK Pavel Jičín 5 vítězství

KYZIVÁT Radek Jičín dtto

5. BIELAWSKI Zbygniew Vroclav 3 vítězství

CHYNORANSKÝ Roman Jičín dtto

BROŽEK Jiří Jablonec dtto

CIBULKA Tomáš USK Praha dtto

VANÍČEK Michal Jičín dtto

8. JÁKL Petr st. VŠ Praha 2 vítězství

TUMA Stanislav Dukla B. Bystrica dtto

KOŠŤÁL Petr Sp. Hradec Králové dtto

LAUER Jaromír VŠ Praha dtto

BERG Jiří NH Ostrava dtto

ŠEFL Vilém Sparta Praha dtto

SOSNA Jiří VŠ Praha dtto

FURÁK Ivan VŠ Praha dtto

VOTRUBA Vítězslav VŠ Praha dtto

LUPPI Remo SKJ České Budejovice dtto

Ostatní vítězové – závodníci z Jičína:

2 vítězství – ŠINDELÁŘ Lubomír

1 vítězství – ELIS František

VYČÍTAL Jan

POPELÁK Petr

URBAN Ladislav

TOKARĆÍK Milan

ŠANDA Jiří

KNOTEK Tomáš

jl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *