Stabilní panely v ulicích Jičína s šipkami, i s otazníky

titulka JIČÍN  –    Součástí  nové  výbavy  města  Jičína  jsou  kromě  mobilních  panelů  pro exteriérové výstavy,  i  stabilní  panely.  Stojí  na  deseti místech  ve  městě  a  v  nejbližším okolí, jsou na nich šipky   a  vyvolávají  různé  reakce občanů.  Ti  většinou netuší, jaké je jejich poslání  a proč  jsou právě tam, kde jsou.  Redakce DZ  proto oslovila šéfovou jičínského  odboru kultury a cestovního ruchu Zuzanu Vavřincovou:  „Město Jičín  dlouhodobě chtělo  pořídit mobilní panely  na  exteriéové  výstavy.  Přišla určitá pobídka a  možnost využít  dotaci.  S  ní  ale souvisela i podmínka,  že musí  být  vytvořen i nový stabilní  p-1  okruh  tabulí,  které zůstanou nastálo.“  Podle Z. Vavřincové  to na jednu stranu přivítali,  protože jičínská  prostranství  „zdobila“  spousta mnohdy  ohyzdných  tabulí  a  skříněk.  Objevila  se  tedy  příležitost,  jak   sjednotit  všechny  tabule  ve městě  a navíc  vytvořit  i nový okruh,  procházku Jičínem.  Ta  se  teď  stále dotváří,  na zpoždění se prý  podílí hlavně pandemická situace.

Autorem návrhů panelů  je  městský architekt Radek  Jiránek. Podle vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu je to zároveň i  předznamenání vytváření nového generelu mobiliáře:  „Město mapuje veškeré prvky mobiliáře: lavičky, koše, květináče, stojany na kola a právě ony cedule. Záměrem je, aby všechno bylo jednotné.“

p-4  Některé instalace,  například  na začátku  Valdštejnovy  lipové  aleje  nebo  ve Foersterově ulici u nemocnice,  nejsou podle  kolemjdoucích šťastné.   „Vytypována byla  zajímavá místa, o kterých máme co říct.  V  lipové  aleji  vytvořila  instalace  takový schůdek,  který bude ještě zasypán. Umístění jsme konzultovali s  památkáři, protože  někde  stabilní panely  být  nemohou,  třeba na Valdštejnově náměstí.  Pro ilustraci, na panelu v  lipové aleji  bude  na  jedné straně  představeno  stromořadí,  na druhé  Valdštejnova barokní komponovaná krajina.“

Ve městě je celkem deset tabulí – mj.  pod Zebínem, u jezuitské koleje, u Masarykovy obchodní akademie, v zámeckém parku, na zdi blízko synagogy, ve Foersterově ulici nebo u Valdštejnské lodžie.  Grafické zpracování  bude  přibližovat daná místa v souvislostech.

Až budou na panelech informace,  rozpaky pominou 

Dotace měla  být  původně  z  ministerstva  pro místní rozvoj na infrastrukturu cestovního ruchu. „Bohužel to s ní pak nedopadlo, což se někdy taky stane. Dotací ale bylo původně dáno, jaké podmínky máme splnit, například určitý minimální počet cedulí věnovaných atraktivitám  města.  Až  panely nebudou jen bílé, bez obsahu, pak  už  nebudou u  občanů vyvolávat tolik rozpaků,“  míní  Z. Vavřincová  a  na  požádání  poslala redakci DZ  vyčíslení nákladů na mobilní i stabilní panely s dalším vysvětlením:

Jeden mobilní panel stál  32.430 korun,  deset  tedy  přišlo na 324.300 korun.  Statické panely jeden kus: 14.049 korun, deset  stálo 140.490 korun.  Polepeny budou ještě v dubnu.  Doprava a montáž  panelů si vyžádala kolem 50.000  korun.  Celkem tedy  626.187 korun s DPH.

Původně měly být infopanely hrazeny z projektu MMR,  Město Jičín ale  bylo nakonec úspěšné i v jiném dotačním programu, tak byl vyčerpán limit veřejné podpory a město už  nemohlo dotaci na infopanely přijmout:  upřednostnilo vyčerpání celé (vyšší) částky na  druhou dotaci.

„Panely souvisí s novým mobiliářem, vloni se uskutečnilo jeho  mapování, protože  město  chce  vytvořit  jeho  generel.  Teď se připravují podklady na participaci obyvatel Jičína,“ dodává Z. Vavřincová.

(red)

3 komentáře u „Stabilní panely v ulicích Jičína s šipkami, i s otazníky

  1. Pavel Kracík

    V sobotu 10. 4. v Jičíně natáčela Česká televize Ostrava dokument o židovských památkách. Strávili v našem městě noc a celý následující den a velmi se jim tu líbilo, noc v hotelu U krále příjemná, pizza z výdejního okénka Pizza Flora vedle věznice na náměstí chutnala, káva od Bond Caffé u Brány též. Když spokojeni dotočili a ukládali techniku do tranzitu před synagogou, zahleděla se paní reportérka na stěnu domu vedle synagogy, z níž nově ční velký, masivní, kovový, černý rám, a udiveně se mě zeptala: „A co je, prosím vás, tohle?“ Stručně jsem ji vysvětlit, o co jde, a hned se jí zeptal: „A Vám se to nelíbí?“ Zarazila se, nejistě na mne pohlédla a řekla: „To si ze mne děláte legraci, že?“ Ujistil jsem ji, že si legraci nedělám, a uklidnil ji, že mně osobně se to nelíbí, ale že mne zajímá její názor. Paní redaktorce se ulevilo a velmi kultivovaně mi sdělila, že podle ní je to strašné.
    Ale nepochybně to bylo tím, že „Ostrava je region razovity“ a jeho obyvatelé nejsou – stejně jako nevděční Jičíňáci – schopni docenit vizionářského ducha zdejšího Büro für Kultur.

  2. Jarda

    RM77: RM s c h v á l i l a odstoupení od realizace projektu „Infrastruktura cestovního ruchu – informační panely“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *