Stezka Greenway Jizera si návštěvnost udržela

Greenway Jizera ČESKÝ RÁJ, POJIZEŘÍ – Letošní monitorování návštěvnosti stezky Greenway Jizera se uskutečnilo v  období od 18. srpna do 5. října. Sčítač od společnosti Partnerství o.p.s., zaznamenal celkem 18 667 návštěvníků v obou směrech. Stavba stezky byla dokončena v roce 2013  v úseku Turnov – Rakousy – Malá Skála – Líšný. Její slavnostní otevření se uskutečnilo v prosinci 2013, cyklisté a pěší však stezku využívali od léta. Od 9. srpna do 8. září loňského roku se tam monitorovalo poprvé.  V blízkosti jednoho z mostů byl instalován sčítač návštěvníků, který napočítal 19 945 průjezdů/průchodů v obou směrech a potvrdil tak velký zájem o novou stezku mezi obyvateli a návštěvníky území, a tím i smysluplnost celého projektu.

Tak jako v roce 2013, i letošní monitoring potvrdil některá důležitá zjištění:

* Využití stezky je rozloženo mezi pracovní dny (53 %) a nepracovní dny (47 %), mírně převažoval směr z Turnova na Malou Skálu (52 %)

* Denní průměr činí 381 uživatelů (o víkendech narůstá na 625), což potvrzuje převažující rekreační využití stezky

* Průměrná hodinová návštěvnost činí 16 osob. O víkendu narůstá na hodnotu 26 uživatelů, maximum bylo 282 uživatelů!

* 99 % návštěvníků využívá stezku mezi od 5 do 22 hodin, 65 % od 12 do 17 hodin (odpolední výlety a vyjížďky)

* Využití stezky v pracovních dnech od 5 hodin až do 22 hodin potvrzuje dopravu do/ze zaměstnání

* Ručním kontrolním sčítáním (28. září 2014) byla zjištěna struktura návštěvníků v poměru 78 % cyklisté, 13 % pěší a 9 % koloběžky

Udržení návštěvnosti je dobrým výsledkem vzhledem k běžnému boomu návštěvnosti u nových nabídek s prudkým nárůstem a následným prudkým poklesem zájmu. Např. nová Labská stezka u Hradce Králové zaznamenala pokles návštěvnosti o zhruba 20 %. Nyní je nutné pokračovat v rozvoji  Greenway Jizera, především ve směru z Líšného do Železného Brodu, kde se připravuje projekt úseku.

Sdružení Český ráj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *