Váchal se vrací na Jičínsko s Krvavým románem

krvavy JIČÍN  –   Regionální muzeum v Litomyšli zapůjčilo do jičínského muzea výstavu „Krvavý román Josefa Váchala“. V regionu Jičínska si tak zároveň připomínáme i  „svého“ svérázného Josefa Váchala, jednoho z nejoriginálnějších českých umělců a myslitelů 20. století,  který byl  společně se svou družkou Annou Mackovou  nucen žít od roku 1940  natrvalo v osadě  Studeňany u Radimi. 

Ve výstavní chodbě Regionálního muzea v Jičíně se z velkoformátových tisků  dozvíte o vzniku Krvavého románu,  který je  nejznámějším a nejčastěji vydávaným Váchalovým tiskem.  Dočtete se například o počtu ilustrací,  i o tom,  čím se autor inspiroval  a jak dlouho  knihu, která se dočkala i filmové podoby, chystal:   „Tento román satirický a groteskní, dokončen byl v říjnu, roku 1924. Tuto kmihu s 11 starými a 68 původními dřevoryty, vysázel bez rukopisu, vytiskl během osmi set hodin a vydal v 17 exemplářích Josef Váchal, dřevorytec ve Vršovicíchčp. 648.“

Výstava, jejíž součástí  je i faksimile jedinečného díla,  bude k vidění do 6. března  (út – pá od 10 do 16 hodin, so – ne od 9 do 17 hodin). 5. března  od 19  hodin  se  v Konferenčním salonku uskuteční loutkové představení Krvavý román  v podání  divadelního spolku Lokvar.  Lístky budou k zakoupení v pokladně muzea.

První část Krvavého románu tvoří „odborná“ obhajoba existence lidových, tak zvaných krvavých neboli kolportážních románů, druhou pak Váchalem sepsaný vlastní krvavý román. Váchalův pokus o ideální krvavý román po obsahové i formální stránce vychází ze žánru krváku, avšak inspirují ho i další literární žánry. V románu postupně roste míra konkretizace, stáváme se svědky skutečných událostí, setkáváme se se skutečnými lidmi, např. Annou Mackovou (slečna Kocourková), Josefem Portmonem (hrabě Portman) a Váchalem samotným hned ve třech postavách (Mistr z Vršovic, malíř Fragonard a redaktor Paseka).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *