Žáky na Jedničce učí angličtině rodilý Ir. V Jičíně je spokojený

ucitel JIČÍN – V únoru letošního roku se pedagogický sbor Základní školy 17. listopadu rozrostl o nového člena, kterým je čtyřiadvacetiletý Steph Ledwith z Irska. Naše škola se totiž zapojila do projektu Cizí jazyky pro život organizovaného Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV), jenž umožňuje působení rodilých mluvčích jako asistentů pedagoga na základních školách. Velkou výhodou je i to, že díky evropské dotaci působí rodilý mluvčí ve škole zcela zdarma. Žáci prvního i druhého stupně si tak mohou vyzkoušet své komunikační schopnosti a dovednosti s někým, kdo nerozumí jejich rodnému jazyku. Počátečního ostychu se děti zbavily poměrně rychle. Na hodiny se Stephem se těší, oceňují možnost procvičit si nejen svou slovní zásobu s někým novým, ale také trénovat porozumění mluvené řeči, či získat zajímavé informace o životě v Irsku. Steph Ledwith asistuje ve všech skupinách anglického jazyka. Kromě toho vyučuje v některých třídách tzv. metodou CLIL, jejíž podstatou je propojení angličtiny s ostatními vyučovacími předměty. Žáci si tak již zpříjemnili angličtinou například hodiny výtvarné výchovy nebo zeměpisu.  Cizokrajného kantora přiblíží následující rozhovor: 

Stephe, mohl byste nám krátce o sobě něco říci?

Jistě. Narodil jsem se a vyrostl v Irsku. Bydlím na východním pobřeží u města Drogheda. Po střední škole jsem vystudoval obor Multimedia na National University of Ireland v Maynooth.

Proč jste se rozhodl jít učit angličtinu do České republiky?

O projektu realizovaném NIDV jsem se dozvěděl od své kamarádky, která působí v Pardubicích. Myšlenka vyzkoušet něco nového se mi líbila a viděl jsem v tom příležitost vycestovat a poznat Českou republiku z jiného úhlu než jako pouhý turista.

Mohl jste si vybrat místo svého působení?

Mohl jsem si vybrat mezi Jičínem a Hradcem Králové, kde bych ale působil střídavě na dvou školách. Rozhodnout se pro Jičín, bylo tedy velmi snadné. I velikost města hrála velkou roli. Na Jičíně mi imponovalo, že je to malé město s hezkým historickým centrem.

Už jste někdy dříve učil, nebo je to vaše první pedagogická zkušenost?

Stát před třídou jako učitel byla pro mě úplně nová zkušenost. Sice pocházím z učitelské rodiny, oba mí rodiče jsou učitelé, ale jak náročné povolání to je, jsem si začal uvědomovat až teď.

Jak svou práci hodnotíte, jaký z ní máte pocit?

Musím přiznat, že během prvních dnů jsem byl velmi nervózní. Hodně mi pomáhala vstřícnost a pomoc ostatních kolegů na škole. Myslím, že díky jejich ochotě a vřelému přijetí jsem se přizpůsobil chodu školy velmi rychle. Práce s dětmi je naplňující, i když velmi náročná. Cítím ale, že se mám stále v čem zdokonalovat.

Jak jste si oblíbil život v Jičíně?

Jičín a jeho atmosféra mě doslova fascinují. Je to velmi krásné a klidné město. Nemohu nezmínit, že mě velmi mile překvapilo velké množství malých obchodů na lukrativních místech města. Skutečnost, že v Jičíně nemáte žádný z velkých řetězců fastfoodů, považuji za záviděníhodnou. Jičín je obklopen nádhernou krajinou. Prachovské skály, zřícenina hradu Kumburk či kopec Zebín jsou místa, která mají své nezapomenutelné kouzlo.

Co děláte ve svém volném čase?

Čtu knížky, chodím si rád zaběhat, o víkendu poznávám okolí Jičína. Občas se sejdu s místní hudební kapelou, kde hraju na bubny. Párkrát jsem se sešel i s ostatními rodilými mluvčími, kteří zde také vyučují angličtinu. Též se snažím zdokonalovat v češtině, ale zatím ovládám jen pár základních frází.

Mgr. Radka Keršlágerová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *