Zámecké nádvoří zdobila maketa válečného letounu Spitfire

22712611_1961429840771746_5505645813830005005_o-kopie

LOMNICE nad Popelkou – Celodenní program k připomenutí stého výroči narození plukovníka Františka Truhláře, lomnického rodáka, sokola, letce RAF a válečného hrdiny  zahrnoval mj.  i  vernisáž výstavy „František Truhlář – Muž tří tváří“. S úvodním slovem vystoupil kurátor výstavy Miloš Podzimek mladší, předseda Okrašlovacího spolku vojenské historie Lomnice nad Popelkou. Výstava mapující životní osudy Františka Truhláře nabízí až do 22. listopadu v prostorách zámecké minigalerie  jak trojrozměrné exponáty (např. výstroj čs. ozbrojených složek a letectva období první republiky i britského Královského letectva – RAF), fotografie, dokumenty, ale i fragmenty britského stíhacího stroje Spitfire, ve kterém ve svém rodném městě v roce 1946 František zahynul.

Zámecké nádvoří po celý den zdobila maketa válečného letounu Spitfire ve skutečné velikosti, nechyběl ani dobový tábor RAF s ukázkami uniforem a letecké výstroje Czech Spitfire Clubu a prezentace historické techniky Československé samostatné obrněné brigády Roty Nazdar. V zámeckém sklepení připravilo Středisko volného času Sluníčko dílny pro děti  a v Tylově divadle se promítal dokumentární film „Nepřítelem osudu“  o Františku Truhlářovi.  Vyvrcholením vzpomínkové akce byl pietní akt u památníku plk. Františka Truhláře za velké účasti nejen místních. „Průvodního slova se ujal vojenský kaplan kapitán  Petr Šabaka, následoval nástup čestné stráže 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce se státní vlajkou. Trubač Ústřední hudby Armády ČR zahájil samotný pietní akt. Významné osobnosti armády, spolků i okolních měst v čele s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, který převzal nad akcí osobní záštitu, a starostou města Lomnice nad Popelkou Josefem Šimkem položili věnce a květiny k památníku Františka Truhláře, a to za průletu dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády České republiky,“ rekapituluje  výročí „muže tří tváří“  Lenka Morávková z  lomnické radnice.

22788773_1961430157438381_1254872663113524060_n

Vzpomínková akce pokračovala odhalením pamětní desky plk. Františku Truhlářovi na lomnické sokolovně, na místě, kde před 71 lety tragicky zahynul při letecké havárii. Čestnou stráž drželi místní sokolové, členové Czech Spitfire Clubu a Roty Nazdar.  Oba vzpomínkové akty doprovodil svým zpěvem Smíšený pěvecký sbor Bořivoj pod vedením Petry Lukavcové.

„Zájemci o vojenskou historii se po odhalení pamětní desky sešli v Tylově divadle na přednášce plukovníka Eduarda Stehlíka, který poutavě vyprávěl o zahraničním i domácím odboji za druhé světové války. Večerním vystoupením smyčcového souboru Martinů Strings Prague pod vedením lomnického rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Šonského byl  vzpomínkový program na počest statečného a obětavého rodáka, plukovníka Františka Truhláře slavnostně ukončen,“ uzavírá  L. Morávková.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *