JIČÍN – Město Jičín příští rok kompletně zateplí budovy Městského úřadu v ulici 17. listopadu (v bývalém Arisu). Investice sestává ze zateplení obvodového pláště, střechy, výměny oken a nové fasády. „Je vypsáno výběrové řízení na dodavatele, vítěze se dozvíme v srpnu. Předpokládaná částka je 23 milionů s DPH. Tu ale město nezaplatí celou, získalo totiž dotaci ve výši 8,5 milionu korun od Ministerstva životního prostředí,“ informovala Dobré zprávy mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová.
Zateplena bude i zatím prázdná budova „A“
Město Jičín v roce 2010 požádalo o dotaci z programu Zelená úsporám na zateplení budovy Městského úřadu v ul. 17. listopadu. Týká se všech budov, tedy budovy C, kde již Městský úřad sídlí, budovy B (vstupu) a „Áčka“, které je zatím prázdné. „Teprve letos se nám podařilo uspět a obdrželi jsme od Státního fondu životního prostředí registrační list, což znamená příslib dotace až ve výši 8,5 milionu korun. Podmínkou je dokončení akce do 31. října 2016 a dodržení parametrů z roku 2010, tedy úspory energie a snížení emisí CO2,“ přibližuje podmínky dotace projektový manažer města Ladislav Brykner. Jedním z důvodů, proč město nezískalo dotaci dříve, byly podmínky nákupu budovy mezi městem a Ministerstvem vnitra. „V podmínkách stálo, že na budovu, na kterou poskytlo Ministerstvo dotační prostředky, nebude město žádat o jakékoliv další dotace. Tehdy totiž stát zaplatil 90 % kupní ceny, tedy 40,5 milionu korun a spoluúčast města byla 4,5 milionu korun. Tuto situaci se mi ale podařilo díky jednání s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem a následném projednání na vládě zvrátit, takže jsme mohli o další dotaci požádat,“ vysvětluje místostarosta města Mgr. Petr Hamáček. Zastupitelé tak na svém posledním jednání schválili zadávací podmínky a město vypsalo výběrové řízení na dodavatele stavby.
Musel to být právě „Aris“ ?
Celková rekonstrukce budovy C si v letech 2010 – 2012 vyžádala zhruba 30 milionů korun. V roce 2013 se tam sestěhovali úředníci ze dvou budov – ze Žižkova náměstí a z Havlíčkovy ulice. „O pořízení budovy a přestěhování úředníků rozhodl v minulosti stát s tím, že právě zde bude místo pro výkon státní správy. Podle dohody jsme sem měli úředníky přestěhovat do konce roku 2012, došlo ale k posunutí termínu a v polovině června 2013 byly všechny agendy přesunuty do ulice 17. listopadu,“ říká tajemník Městského úřadu Ing. Peter Bareš. V době, kdy byl jičínským starostou Martin Puš, upozorňovali opoziční zastupitelé na skutečnost, že stát si sám od sebe budovu Arisu nevytypoval, někdo tuto možnost navrhl a zprostředkoval. Od začátku bylo podle nich jasné, že přestavba takového komplexu bude finančně hodně náročná a pro město nevýhodná. Postupně se to prý víc a víc potvrzuje. „Každopádně bych preferoval jiné řešení,“ odpověděl redakci radní Luděk Havel, ale nepotvrdil, že by to mohla být například část opuštěné jezuitské koleje. „Řešení, tedy nákup Arisu jsem tehdy kritizoval, nesouhlasil jsem s kupní cenou. Ačkoliv ji uhradila hlavně státní dotace, finančně se podílelo i město. Navrhoval jsem tehdy zřídit úřad spíše v Havlíčkově ulici čp. 56. Tehdejším vedením města však byly podnikány takové kroky, které k tomu nevedly,“ připomněl místostarosta Jan Jiřička.
„Aris“ podle odhadů prozatím spolkne zhruba 70 milionů korun
„V loňském roce se počítalo ještě s úpravou hlavního vstupního schodiště a chodníku před ním. Zakázka ale byla kvůli získané dotaci zrušena a některé práce se uskuteční v rámci zateplení. V budoucnu se také počítá s úpravou parkoviště, odhad je 10 milionů korun. Pro horké letní dny by měla být instalována klimatizace zhruba za 3 miliony korun. Dále dojde k vnitřním úpravám budovy A, kam se zřejmě přestěhuje odbor sociálních věcí a zdravotnictví a stavební úřad. Zde je odhad rekonstrukce asi 7 milionů korun. Celkem by tak město mělo za přesun úředníků vykonávajících státní správu do budovy Arisu stát zaplatit zhruba 70 milionů korun,“ uvedla mluvčí radnice Magda Doležalová. „Občané však najdou všechny služby, které poskytujeme v rámci tzv. přenesené působnosti výkonu státní správy, na jednom místě,“ dodává tajemník MÚ Jičín Peter Bareš.
(red, md)
Zbytečná diskuse. Přestavba jakékoliv budovy pro úředníky je finančně náročná. Jezuitská kolej? Hloupost. To by se musela zbourat a postavit znova. Dispozičně nevyhovuje. Jiříčka lže. Byl to právě on kdo inicioval odkoupení Havlíčkovy ulice státem.
Obávám se, že kroky které vedly k znovuosídlení Arisu zůstanou navždy zakopány mezi organizátory. Reálná tržní cena podobných objektů v podobném stavu, místě a čase tehdy měla hodnotu vyjednané spoluúčasti 4,5 mKč. Na tomto tvrzení trvám a těžko ho změním. Co se týká Jez. koleje, jakkoliv drahá oprava objektu v historickém jádru i za cenu složité adaptace dispozice by byla smysluplnější (viz Hradec Králové, kdy nyní pánové rádi sedí), než ládování milionů do ohyzdnosti, která zasloužila maximálně tak zbořit. Těm, kteří řeknou že po bitvě je každý generál připomínám, že marné diskuze v tomto duchu jsme vedli na oficiálních stránkách města, než diskuzi zrušili a donutili ji diskutující zkopírovat/přesunout na mojejicinsko.cz. jk