Zpráva, ale ne dobrá. Vodné a stočné na Jičínsku od ledna vzroste

voda-1 JIČÍNSKO –    Dnes  rozhodlo představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a. s. o  cenách  za  vodné  a  stočné  pro  příští rok.   Zvýší  se  celkově   o  zhruba 10 %.  K ceně se ještě připočítá nárůst DPH o 2 %.  Zákazníci budou nově platit 106,34 Kč/m³, což je zhruba o 11,4  koruny  za metr krychlový víc než letos. V ceně se promítne hlavně  růst cen za energie, míra očekávané inflace a zvýšené DPH. Společnost chce i nadále držet vyrovnané hospodaření a investovat do obnovy své infrastruktury zhruba 70 milionů korun.  Vodné se zvýší o 10 %, zákazníci tak od nového roku zaplatí 54,94 Kč/m³. Stočné vzroste o 14 % na částku 51,40 Kč/m³.

„Co už teď  s jistotou víme, že nám  vzrostou ceny za energie. U dodavatele elektřiny nám skončila tříletá fixace, díky které jsme měli ceny velmi nízko. Nyní budeme elektřinu nakupovat za takzvané  spotové ceny a očekáváme nárůst u silové energie zhruba o trojnásobek. Stát navíc avizoval nárůst až od 70 % u regulované složky. Obdobně tomu je u plynu. Meziročně to pro nás znamená zhruba o 20 milionů korun víc.  Při 250 milionovém obratu nárůst nákladů to je  téměř 8 %. I přes zvýšení ceny zůstává vodné a stočné mezi nejnižšími v celém Česku, “ vysvětluje rozhodnutí předseda představenstva VOS, a. s. a starosta města Jičína JUDr. Jan Malý.

Další vliv na nárůst ceny má také zvýšené DPH o 2 %.  V kalkulaci se počítá také s inflací, stále rostoucími cenami materiálů, služeb i nárůstem mezd. Na příjmové straně se však spotřeba vody víceméně nemění.  „Akcionáři si nevyplácí žádné dividendy a veškerý zisk jde zpátky do investic. Zvýšení ceny tak reflektuje toto rozhodnutí. V posledních letech jsme hodně investovali, máme opravenou velkou část technických zařízení.  A  chceme postupně opravovat další rozvody i vodárenská zařízení,“ komentuje plány VOS, a. s. ředitel společnosti Ing. Richard Smutný. V příštím roce má VOS a. s. v plánu dát do oprav vodárenské infrastruktury a zařízení 63 milionů,  dalších 70 milionů korun půjde do investic.

(md)

Ilustrační snímek:  VaW

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *