Cesta lesoparkem Čeřovka jinak než obvykle

imgp9615 JIČÍN  –  Autor petice Přírodní památka  Čeřovka  zve na  zoologickou exkurzi, která  se  koná  v  neděli  29. července od 13 hodin na  Čeřovce.  Sraz je  u sochy  J. B. Foerstera.  Pod vedením Jana Šorfa se seznámíte se zvířecími druhy  čeřovského  lesoparku. Vstup je zdarma, obujte si pevné boty, s sebou přibalte deštník nebo pláštěnku.  Procházka  se koná  za každého počasí. 

(red)

Na snímku je pořadatel exkurze  Bc. Jan Šorf  Autor: VaW

1 komentář u „Cesta lesoparkem Čeřovka jinak než obvykle

 1. Jan Šorf

  Děkuji všem, kteří na exkurzi přišli, omluvili se, nebo dali vědět, že je to zajímá. Velice si toho vážím! Lesopark Čeřovka je zcela unikátní lokalita a jako k takové by se k ní mělo přistupovat! Na Čeřovce žije řada zvláště chráněných živočichů, roste přírodně blízký les se vzácnými stromy, máme v lokalitě zcela jedinečnou horninu… Viz petice:
  https://www.petice24.com/prirodni_pamatka_cerovka

  A kraj to tam prý nechce chránit (prý aktuální vyjádření k petici)? Jo? No copak? Mě názor kraje vůbec nezajímá! Žádal jsem na krajský úřad, aby lokalita Čeřovka byla chráněná. Krajští úředníci si v březnu 2018 (20.3.2018) udělali výlet do Jičína za peníze daňových poplatníků a zjistili, že tam žádní chránění živočichové nejsou. To ví každé malé dítě, že zvířata nejsou aktivní v březnu!

  V lokalitě se vyskytuje nejen chráněný slepýš a krutihlav (ptáček velikosti vrabce), ale i další živočichové. Lokalitu jsem zkoumal 3 roky (2015-2017) a zjistil jsem celou řadu chráněných živočichů, ale to kraj shodil ze stolu, protože v březnu nic neviděli. To, co jsem zkoumal 3 roky za deště v noci, v zimě, atd., „zmákli“ 2 krajiští úředníci za jeden den. LOL!

  Má práce: https://theses.cz/id/c2t181/STAG86314.pdf

  Zajímalo by mě, jaké diplomové práce psali krajští úředníci – to je teď aktuální, že? Zajímá mě, zda se jejich práce věnují ochraně přírody, nebo ne! A budu to vyžadovat přes zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Doporučuji zatím práce úředníků z ochrany přírody z Liberce. Co mají jejich práce společné s ochranou přírody, posuďte sami:
  https://www.kraj-lbc.cz/informace-c-70-2016-informace-k-lokalite-bradlecke-buciny-doplnujici-informace-2-n386563.htm

  Opakuji: Čeřovka je zcela unikátní lokalita po všech stránkách a budu i nadále trvat na její ochraně. Petice má již 810 podpisů a občané Jičína, přilehlých obcí a turisté se o Čeřovku živě zajímají a podporují mě ve snaze chránit lokalitu. Nehledě na to, že pravděpodobně je Čeřovka i předobrazem pohádkového lesa Řáholce. I ta jeskyňka by tu byla! Je třeba jen chtít a využít toho! Čeřovku je třeba chránit!

  P.S.: Pokud opravdu město Jičín plánuje opravit cihlové prvky na Čeřovce, tak by si mělo si udělat i zoologický průzkum, jak navrhovala komise životního prostředí v roce 2017. To ví každý, kdo lokalitu navštíví a pozorně se dívá, že na Čeřovce jsou veverky, létají přes den čmeláci, v noci netopýři, občas bubnuje datel, atd.! Nežiju v Hradci Králové, ale v Jičíně! Jičín je v mnoha ohledech lepší místo k životu než Hradec. Vím to, protože jsem patriot! Proto mě názor „krajských“ úředníků z Hradce nezajímá!

  Můžeme lokalitu zničit přeměnou na obyčejný park, nebo ji vyzdvihnout. Doplnit další informační tabule (samostatné tabule o mykologii, květeně, zvířeně), aby vznikla naučná stezka. Obnovit pramen, jezírko, dát ptačí, netopýří budky, přilákat lidi na „Řáholec“. Ten je všude jinde než v Jičíně, až na „Řáholeček“ u Šibeňáku – to ale není les!

  Jde to i jinde – viz naučné stezky Náchod, Mladá Boleslav, Hoříněves!

  Naučná stezka – lesopark Montance, Náchod:
  https://hradec.rozhlas.cz/do-montace-treba-za-hmyzim-hotelem-edukacni-navstevnicky-okruh-v-nachodskem-7194676

  Naučná stezka – lesopark Štěpánka, Mladá Boleslav:
  http://www.earch.cz/cs/architektura/s-veverkou-stepankou-zrevitalizovanym-parkem

  Naučná stezka – Hoříněveská bažantnice, Hoříněves:
  https://hradec.rozhlas.cz/nesedte-doma-a-pojdte-do-lesa-horineveska-naucna-stezka-vas-sblizi-s-prirodou-7408391

  Tak co, za co my v Jičíně „kopem“? Děláme a máme na „stejnou ligu“ jako Náchod, Mladá Boleslav, Hoříněves nebo „kopeme“ tu „jinou“ jako Hradec?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *