Nejčastější příčinou dopravních nehod je teď střet se zvěří

titulka JIČÍNSKO –  Jičínští policisté  znovu  upozorňují  řidiče na skryté nebezpečí, které na ně při jejich cestách číhá. Je to zvýšené  riziko dopravních nehod zaviněných střetem se zvěří. Od začátku letošního roku policisté v okrese Jičín z celkového počtu 203 dopravních nehod evidují už  60 případů  střetů  se zvěří. Pro porovnání s loňským rokem 2017 za stejné období z celkového počtu 202 dopravních nehod policisté evidovali 38 střetů se zvěří.  Statistika napovídá, že je to jedna   z nejčastějších příčin dopravních nehod. A ne všechny se obejdou bez zranění.

Policisté upozorňují  řidiče, že:

  • ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji ale za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety auta, kdy je zvíře dokonale zmatené a zůstává strnule stát na silnici
  • prevencí  těchto nehod je hlavně  snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, tak je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.
  • pokud už k nehodě se zvířetem došlo, postupujte  jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsviťte výstražná světla, umístěte na silnici trojúhelník a pokud jste se střetli  s velkým zvířetem, přivolejte policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vás zranit.  Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení. To by mělo zraněné zvíře zajistit nebo uhynulý kus zlikvidovat. Když takový střet nahlásíte, pak za vás kontakt s myslivci zajistí sami policisté.

Zloděj si z rodinného domu odnesl elektroniku a šperky 

STARÁ PAKA  –   V úterý 1. května se v nočních hodinách obrátil  na tísňovou linku 158  jednačtyřicetiletý muž s tím, že došlo k vloupání do jeho domku ve Staré Pace. Zloděj  si tam přivlastnil  elektroniku a šperky. Celková škoda se  předběžně odhaduje na více než  159 tisíc korun. Pachateli hrozí až pětileté vězení.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *