Asfalt se vrací na cyklostezku. Očekává se veřejná diskuse

cyklo JIČÍN – Kontroverzní cyklostezka z Jičína do Železnice, která před několika málo měsíci rozhýbala veřejnost, se vrací zpátky. Bylo připraveno staronové zadání pro zpracování územní dokumentace pro vydání stavebního povolení tak, aby  město mohlo požádat o dotaci. „Stavební povolení bude rozhodující, pokud jde o povrch cyklostezky, tak tam se nic nezměnilo, v podkladech je asfalt, tak jak o tom zastupitelé v minulosti rozhodli. Samozřejmě vím, že tu byla snaha najít alternativu, jiný povrch. Kolegové radní Jiřička a Havel se proto v Praze seznámili s dalšími možnostmi a sešli se i na pracovní schůzce s těmi, kteří proti asfaltu bojovali. Vím, že v České republice na mnoha místech využívají jiný než asfaltový povrch, ale také jsem viděl cyklostezku na Broumovsku směrem do Polska, kde se jim alternativní povrch rozpadá. Pokud se tedy ptáte na povrch naší plánované cyklostezky do Železnice, ano,  v zásadě se nic nezměnilo, je tam asfalt. Nemáme žádný pádný důvod nebo připomínku to měnit,“ informoval redakci jičínský starosta Jan Malý. Upozornil také, že je potřeba vytvořit příslušné podklady včas a  lépe než v předchozí fázi, kdy kraj rozhodnutí o stavbě zrušil. „Časově se přizpůsobujeme  dotačním termínům ministerstva, které jsou  buď v první lednové nebo ve druhé dubnové etapě,“ dodal starosta.

„Pokud vím, tak novou studii pro celé dané území ještě nikdo neviděl. Navíc neřeší povrch cyklostezky. Až bude dokončena, tak ji dostane do ruky komise pro rozvoj města a  otevře se cesta k diskusi. Budeme s kolegou Jiřičkou prosazovat veřejnou diskusi,“ řekl radní Luděk Havel.

Na těchto odkazech Dobrých zpráv najdete podrobnější informace a komentáře k předchozímu vývoji, který s plánovanou cyklostezkou z Jičína do Železnice souvisí:

http://zpravyceskyraj.cz/odpurci-zaspali-jste-cyklostezka-bude-asfaltova/

http://zpravyceskyraj.cz/cyklostezka-z-jicina-do-zeleznice-pribrzdila-na-dalsim-rozcesti/

http://zpravyceskyraj.cz/odpurci-kaceni-aleje-a-asfaltove-cyklostezky-argumentuji-dal/

http://zpravyceskyraj.cz/zamerne-mlzeni-nebo-nevedomost-serial-o-cyklostezce-kolem-zebina-pokracuje/

http://zpravyceskyraj.cz/upozornil-na-chybu-uredniku-vdeku-se-vsak-nedockal/

http://zpravyceskyraj.cz/planovanou-vystavbu-cyklostezky-z-jicina-do-zeleznice-zastavil-kraj/

http://zpravyceskyraj.cz/volani-po-diskuzi-a-konsenzu-na-valecne-stezce-nekonci/

 

(red)

4 komentáře u „Asfalt se vrací na cyklostezku. Očekává se veřejná diskuse

  1. Jaroslav Krejcar

    Kterak, nebo zda vůbec se může běžný člověk dostat k zadání projektu ? Minulá verze přípravy měla nevalný výsledek, nebylo by vůbec špatné se více soustředit již na fázi zadání … Na rozdíl od pana starosty vidím vážný důvod, proč způsob zadávání (pro zákazníka jeden z nejdůležitějších) změnit. Zvlášť když se jedná o tak výrazný zásah do krajiny. Pěkné dny. jk

  2. při řízení nekuřte

    Nejvíc by mě zajímala ekonomika této stezky a jestli vedle bude pěšina, kde mě nebude v létě pálit asfalt !

  3. Marcela Burešová

    Dobrý den, jsem toho názoru, že pokud je nutné ve směru z Jičína do Železnice někde asfaltovat, je to vhodné v těsném sousedství zástavby, např. po následující trase: z Čeřovky (např. ulicí Jaselskou) kolem dětského hřiště pod skautským srubem, dále mezi polem a sadem (dnes je tam chodníček), pak za solnou jeskyní a vilami v Soudné, napojit to na podzebínskou panelovku (trváte-li na asfaltu, panely lze vytrhat), pak kolem podzebínské farmy, odbočení doprava na kraj zástavby, pak cestou pod vodárnou v Sedličkách. Mnou původně nafocená verze vedla cestou lesíkem u střelnice, no ta záhy koliduje s železničním přejezdem, zatímco po kraji zástavby ve Valdicích (teď je tam louka s vyjetými kolejemi) se lze dostat na mostek přes želez. trať, pak zpět do obce Valdice k hlavní silnici. Od ní lze buď okolo hřiště, nebo při krajnici, podél silnice z Valdic do Železnice by se stezka vešla nalevo, tj. bez přejíždění vozovky by se člověk dostal do Těšína i do většiny Železnice. Jediný úsek, který je zcela bez jakékoliv cesty, je právě ten poslední, tj. z Valdic do Těšína. Důvod k tomu likvidovat stavbou s asfaltovým povrchem jabloňovou alej a její zcela přírodní ráz (ve srovnání s výše popsaným územím) se mi i nadále nedaří spatřit. Chceme-li cestu jabloňovkou upravovat, nechť tedy přírodně. Oproti výše uvedenému návrhu trasy by to do Železnice-centra byla asi i zajížďka, možná sic hezká cyklostezka po rychlostní cyklisty a in-linisty, ale zároveň kámen úrazu právě pro pěší, běžce, vozíčkáře, matky s dětmi a podobné uživatele. Návrh asfaltu a trvání na něm vnímám jednoznačně jako diskriminační pro určité skupiny obyvatel. S pozdravem M. Burešová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *